În data de 16 decembrie 2014 IPS Ioan al Covasnei și Harghitei a fost ales de către Sf. Sinod în slujirea de Arhiepiscop al Timișoarei și Mitropolit al Banatului.
Pe data de 28 decembrie a fost întronizat în Catedrala din Timișoara de către PF Daniel și mai mulți membri ai Sf. Sinod ca Arhiepiscop al Timișoarei și Mitropolit al Banatului.

Cu ocazia acestui eveniment, noi, obștea Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, Izvoru Mureșului, i-am fost alături ca și în cei 20 de ani de osteneală și slujire petrecuți împreună în Episcopia Covasnei și Harghitei și mai ales în Sfînta noastră Mănăstire, ctitoria Înalpreasfinției sale de suflet. L-am însoțit așadar, alături de alți numeroși credincioși apropiați, pe drumul de la Miercurea Ciuc către hotarele județului Timiș unde l-am încredințat credincioșilor și clericilor care îl așteptau cu multă nerăbdare. Mai apoi am participat la Sf. Liturghie Arhierească și slujba de Întronizare din Catedrala Mitropolitană din Timișoara, rugîndu-ne Bunului Dumnezeu să-i dea putere IPS Ioan să-și împlinească cu vrednicie noua chemare.
Despărțirea nu a fost ușoară, dat fiind și timpul destul de îndelungat petrecut împreună dar mai ales legătura de suflet care s-a creat între noi în cei 20 de ani de construcție a Mănăstirii noastre.

Îi suntem recunoscători IPS Ioan pentru toată grija pe care a avut-o față de noi și-l rugăm să ne pomenească în rugăciunile Înaltpreasfinției Sale.