Hramul „Adormirea Maicii Domnului” - 15 August 2018

Cu ajutorul Prea Bunului Dumnezeu și al Maicii Domnului, obștea Mănăstirii noastre a avut o mare binecuvântare cu ocazia sărbătoririi hramului „Adormirea Maicii Domnului”.

Încă din ajunul sărbătorii au venit pelerini din mai multe zone ale țării și au participat la slujbele rânduite, foarte mulţi spovedindu-se şi împărtăşindu-se în timpul Sfintei Liturghii săvârşite în noapte Hramului.

La slujba Privegherii ne-am bucurat de prezența Preasfințiilor Sale: Preasfințitul Andrei al Covasnei și Harghitei și Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, care au slujit înconjurați de un sobor de preoți și diaconi. Prohodul Maicii Domnului a fost cântat succesiv de către cei doi Ierarhi împreună cu preoții și diaconii, corul Eparhiei noastre și corul maicilor. După slujba Prohodului, Preasfințiul Părinte Gurie a îndemnat poporul iubitor de Dumnezeu să pună în practică virtuțile Maicii Domnului și să se apropie cât mai des de Sfânta Împărtășanie.

În ziua Praznicului cei doi Ierarhi au săvârșit Sf. Liturghie, fiind înconjurați de un sobor mare de preoți și diaconi și de mulți credincioși veniți din zonă și din alte părți ale țării pentru a se ruga Maicii Domnului, ocrotitoarea Mănăstirii noastre, de la Izvoarele Mureșului, numită pe bună dreptate, „A tuturor Românilor”.

La momentul rânduit, Preasfințitul Părinte Andrei a adresat un cuvânt de învățătură clerului numeros, înaltelor autorități locale și centrale și bunilor credincioși prezenți în număr mare, amintindu-le acestora despre Maica Luminii, Maica Preacurată, Născătoare de Dumnezeu, Fecioara Maria: „Și s-a arătat din cer un semn mare, o femeie înveșmântată cu soarele și luna era sub picioarele ei și pe cap purta cunună din douăsprezece stele (Apoc. 12, 1).

După slujbă, credincioşii s-au bucurat de o agapă creştină.

Dăm slavă și mulțumire Preabunului Dumnezeu și Maicii Domnului că ne-a învrednicit să ne mai bucurăm încă o dată de acest mare Hram şi praznic în această Sfântă Mănăstire și mulțumim pelerinilor și credincioșilor care ne calcă pragul zi de zi și se odihnesc duhovnicește în casa Maicii Domnului.