Hramul Paraclisului „Soborul Sf. Ioan Botezătorul” - 7 ianuarie 2019

În ajunul hramului, seara, slujba Privegherii s-a ținut în Paraclisul închinat Sf. Ioan Botezătorul, din corpul de chilii, la care a participat alături de obștea Mănăstirii și părintele exarh Protos. Ghelasie Mureșan.

Mare binecuvântare a avut obștea Mănăstirii noastre în ziua Hramului „Soborul Sf. Ioan Botezătorul”, când îl sărbătorim pe „cel mai mare om născut din femeie” și l-am avut în mijlocul nostru pe Preasfinția Sa, Preasfințitul Andrei, Episcop al Covasnei și Harghitei, înconjurat de un sobor mare de preoți și diaconi. Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură a spus: „Om trimis de Dumnezeu a fost Sf. Ioan Botezătorul” (Ioan 1, 6). A fost cel care L-a botezat pe Mântuitorul Iisus Hristos și „Cel care a pregătit calea Domnului” (Marcu 1. 2). A fost mare om născut din femeie prin cuvânt cu putere multă, lipsit de diplomație, care pătrundea până la rădăcina păcatului. A pregătit calea Mântuitorului pentru ca poporul să fie în stare să-L recunoască și să-L primească ca Învățător și Mântuitor. În Valea Iordanului boteza cu apă spre ierttarea păcatelor și îi îndemna pe cei prezenți să nu fie corupți și să nu facă abuzuri în servicii. Avea puterea mărturisirii din credință și din asceză. A fost un misionar desăvârșit.”

Răspunsurile la strană au fost date de soborul de maici din Mănăstirea noastră.

Ne-am bucurat că i-am avut alături și le mulțumim oficialităților din zonă și credincioșilor care au participat, ca de fiecare dată, la Sf. Liturghie și la sărbătoarea închinată Sf. Ioan Botezătorul.

Slavă Ție, Doamne, slavă Ție!