Evenimente

Binecuvântare arhierească în Postul Crăciunului, prin slujire la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” - 18 decembrie 2016

În ultima duminică din Postul Crăciunului obștea Mănăstirii noastre s-a bucurat de slujirea la Sf. Liturghie a Preasfințitului Andrei, înconjurat de preoți și diaconi.  În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre actualitatea Pericopei Evanghelice din această duminică (Genealogia Mântuitorului), precum și despre importanța citirii acesteia în duminica premergătoare Măritului Praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos: „Vedeți, iubiți credincioși și credincioase, prin mila lui Dumnezeu și Întruparea Fiului Său, un oraș fără importanță administrativă, ori strategică, ajunge a fi centrul spiritual al umanității în timp și spațiu, intrând în istoria mântuirii noastre ca Cetatea care l-a primit pe Dumnezeu în sânul ei: Bethleemul cel pământesc a cântat Veșnicia, a cuprins necuprinsul. Nu a fost Dumnezeu bogat, nici la naștere, nici în adolescență, nici în maturitate. Dumnezeu nu a avut nimic, spune Sfântul Ioan Gură de Aur, decât Sfânta Cruce pe care s-a răstignit. Așadar, Sfânta Cruce a fost averea Lui Dumnezeu pe care a împărțit-o neamurilor spre lumină și spre descoperirea poporului Israel.”

Răspunsurile la strană au fost date de soborul de maici.

Mulțumim Prea Bunului Dumnezeu, Preasfinției Sale și credincioșilor care au participat la Sf. Liturghie.

Contact

Mănăstirea “Adormirea Maicii Domnului”
Maica Stareţă Stavrofora Miriam Oprea
Nr. de telefon: 0744 - 966.950 - nu sunați pentru cazare
Localitatea: Izvoru Muresului Jud. Harghita Cod 537356
Detalii și Formular de Contact
Atelier Pictură: 0742-224.590 (sunați numai pentru cazare și comenzi icoane, croitorie și broderie)
Vă rugăm să sunați între orele: 
09.00 - 12.20 și 14.00-16.30.
Vă rugăm să nu sunați în duminici și sărbători.

Copyright © 2010-2016 Mănăstirea "Adormirea Maicii Domnului" Izvoru Mureşului.
Toate drepturile rezervate. Webmaster: Bogdan Tinca