Evenimente

Sinaxa monahală - 11 noiembrie 2017

Sâmbătă, 11 noiembrie, la Mănăstirea "Adormirea Maicii Domnului" din Izvoru Mureşului a avut loc Sinaxa Monahală Eparhială a Episcopiei Covasnei şi Harghitei.

La acest eveniment au fost prezenţi stareţii şi stareţele Mănăstirilor celor două judeţe ale Eparhiei noastre, Covasna şi Harghita.

Sinaxa a început cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită de Preasfinţitul Andrei, înconjurat de soborul de preoţi. În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru diacon Rasoforul Dionisie Hurdubei, vieţuitor al Sfintei Mănăstiri Izvoru Mureşului iar Protosinghelul Filotei, preot slujitor al Catedralei Episcopale din Miercurea-Ciuc a fost hirotesit duhovnic.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Andrei a rostit frumoase îndemnuri de îmbărbătare şi încurajare celor care au ales să îmbrăţişeze viaţa monahală şi a explicat însemnătatea şi responsabilitatea asumării acestui mod de vieţuire. Răspunsurile la strană au fost date de maicile din obştea Sfintei Mănăstiri.

Tematica şedinţei care a urmat Sfintei Liturghii a avut ca punct central "Anul omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti" şi "Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului". Cu acest prilej au fost susţinute mai multe referate cu tematică specifică. Amintim aici şi câteva titluri: "Patriarhul Iustinian şi monahismul în perioada comunistă", "Preasfinţitul Emilian Antal", "Monahismul dintru început până în prezent", respectiv "Icoana în viziunea Sfântului Ioan Damaschin".

 

 

Contact

Mănăstirea “Adormirea Maicii Domnului”
Maica Stareţă Stavrofora Miriam Oprea
Nr. de telefon: 0744 - 966.950 - nu sunați pentru cazare
Localitatea: Izvoru Muresului Jud. Harghita Cod 537356
Detalii și Formular de Contact
Atelier Pictură: 0742-224.590 (sunați numai pentru cazare și comenzi icoane, croitorie și broderie)
Vă rugăm să sunați între orele: 
09.00 - 12.20 și 14.00-16.30.
Vă rugăm să nu sunați în duminici și sărbători.

Copyright © 2010-2016 Mănăstirea "Adormirea Maicii Domnului" Izvoru Mureşului.
Toate drepturile rezervate. Webmaster: Bogdan Tinca